Chcete začít podnikat s s.r.o. společností?

 
Chcete začít podnikat s s.r.o. společností?

Každý, kdo uvažuje o založení společnosti s ručením omezeným (dále jen s. r. o.), by měl vědět, že existují tři základní způsoby, jak daného cíle dosáhnout. Jedná se o založení s. r. o. na klíč, odkoupení nebo pořízení ready-made společnosti. Všechny tři varianty budou dále v textu představeny.

Založení s. r. o. na klíč nevyžaduje v porovnání s minulostí velký kapitál

Jak již název napovídá, založením s. r. o. na klíč se míní vznik zcela nové společnosti, která je přizpůsobena přáním a potřebám klienta. Důležitý mezník v daném ohledu představoval rok 2014, protože od 1. ledna tohoto roku není potřeba skládat základní kapitál ve výši 200 000 Kč. Dnes se jedná o symbolickou 1 Kč, což je částka, která od založení s. r. o. jistě nikoho neodradí.

Založení s. r. o. na klíč a potřebné náležitosti

Při zakládání s. r. o. není od věci konzultovat své kroky s odborníky. Ti jsou mimo jiné schopni pomoci se zajištěním veškerých formalit, které jsou nezbytností, notářský zápis o založení společnosti nevyjímaje.

Pro společnost je pochopitelně nutné získat živnostenská oprávnění a je třeba zařídit zápis nové společnosti do obchodního rejstříku. Založení s. r. o. zpravidla zabere několik dnů přípravy. Zápis do příslušného obchodního rejstříku uskutečňuje notář.

Převedení vlastnických práv jako další způsob pořízení s. r. o.

Založení s. r. o. je bezpochyby zásadním právním krokem v podnikání každé osoby. Důležité je právě ono omezené ručení, jež ochrání majetek v okamžiku nesprávných podnikatelských kroků, které mohou přijít.

Další nezanedbatelnou výhodou je celkem snadná možnost převedení vlastnických práv, což představuje druhou možnost pořízení s. r. o., kterou je odkoupení již existující společnosti od jiných osob pomocí převodu obchodních podílů.

Ready-made společnost a její nákup

Konečně existuje i takové řešení, kdy si zájemce pořídí předzaloženou společnost (ready-made společnost). Tyto společnosti jsou charakteristické tím, že již vznikly s cílem následného prodeje a až do doby koupě nevykonávají žádnou obchodní činnost.

Velkou výhodou nákupu předzaložené společnosti je skutečnost, že vyřízení všech náležitostí je velice rychlé a společnost lze v podstatě začít používat ihned.

Ready-made společnost lze upravit podle potřeb klienta

Ready-made společnosti je možné během převodu upravit v souladu s potřebami klienta. Častým přáním bývá například úprava předmětu činnosti, rozdělení / sloučení základního kapitálu nebo určení zastupování ready-made společnosti v podobě prokuristy.

Každý zájemce by si měl vždy zjistit, od koho ready-made společnost kupuje. Pro zkušené prodejce například nepředstavuje problém umístit sídlo společnosti do lukrativního prostředí centra Prahy.

Tagy :